MPC885CZP66
MPC885CZP66
Manufacturer : NXP USA Inc.
Packaging : Tray
Series : MPC8xx
Part Status : Obsolete
Core Processor : MPC8xx
Number of Cores/Bus Width : 1 Core, 32-Bit
Speed : 66MHz
Co-Processors/DSP : Communications; CPM, Security; SEC
RAM Controllers : DRAM
Graphics Acceleration : No
Display & Interface Controllers : -
Ethernet : 10 Mbps (3), 10/100 Mbps (2)
SATA : -
USB : USB 2.0 (1)
Voltage - I/O : 3.3V
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C (TA)
Security Features : Cryptography
Package / Case : 357-BBGA
Supplier Device Package : 357-PBGA (25x25)
Availability: 100 in stock